II međunarodni književni festival “Poligon”

MOSTAR, 23-25. 9. 2016.

Od 23.-25. 9. u Mostaru se održava drugo izdanje regionalnog književnog festivala „Poligon“ koje će okupiti autore iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske, Slovenije i Crne Gore i čiji je pokretač mostarski autor Mirko S. Božić.

Tema ovogodišnjeg programa je sloboda – sloboda govora, kretanja i misli. Na okruglom stolu diskutirat ćemo o ulozi autora i umjetnika u svjetlu globalno rastuće ksenofobije, terorizma, izbjegličke krize i desničarske renesanse. Poseban okrugli stol bit će posvećen temi “Harper Lee: Adressing and Overcoming Racial Inequalities Through Literature In America”.

Glavni cilj programa je vraćanje fokusa na mostarsku književnu scenu, te pretvaranje grada u međunarodnu književnu pozornicu otvorenu za pisce iz cijele bivše Jugoslavije i Europe. Budući da je „Poligon“ multimedijalna platforma koja uključuje i druge žanrove te promovira Hercegovinu kao kulturnu i gastronomsku regiju, u program su uključeni degustacija vina hercegovačkih vinarija, te posjet Franjevačkoj galeriji u Širokom Brijegu. U muzičkom dijelu programa nastupaju mostarski indie band Jesters Play, američki blues gitarist Keegan Mc Inroe i DJane Marina Mimoza.

Poligon je kulminacija cjelogodišnjeg programa „Poligon Offline“, gdje su se već predstavila imena poput: Marka Pogačara, Borivoja Radakovića, Krune Lokotara, Staše Aras, Brane Mandića i dr. Ovogodišnji gosti „Poligona“ su: Edo Popović, Darko Šeparović, Stjepan Bajić (HR), Barbara Pogačnik, Dijana Matković (SLO), Ivana Vujović (CG), Bojan Todorović, Damir Nedić (SRB), te Elvedin Nezirović, Lejla Kalamujić, Marin Ljubičić i Željko Ivanković (BiH).

PROGRAM:

23.09.2016
  • 18h, UWC, Mostar
  • Okrugli stol: „Harper Lee: Addressing and Overcoming Racial Inequality through Literature in America“
  • Selma Raljević (Univerzitet Džemal Bijedić), David Forinash (Sveučilište)
  • 20h, HD HS Kosača, Mostar
  • Otvaranje izložbe: “Mostar, iza kulisa”, Ivan Kelava
  • Predstavljanje gostiju: Elvedin Nezirović (BiH), Željko Ivanković (BiH), Edo Popović (Hrvatska), Dijana Matković (Slovenija), Damir Nedić (Srbija), Stjepan Bajić (Hrvatska)
  • moderator: Mirko Božić
  • 22h, Calamus Club, Mostar
  • DJ Marina Mimoza, after party
24.09.2016